FSMVÜ | Glukoz Ölçüm Cihazına AB’den Mali Destek
► Arşiv
Glukoz Ölçüm Cihazına AB’den Mali Destek

4 Kasım 2019

Üniversitemizde geliştirilen “Diyabetik Hastalara Yönelik Acısız ve Sürekli Terden Glukoz Ölçümü Yapan Giyilebilir Cihaz” projesi Avrupa Birliği (AB) H2020 SME Instrument Faz I kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

Teknoloji Transfer Ofisi araştırmacısı Çağrı Faydacı, Biyomedikal Elektronik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sadullah Öztürk ve BETAM araştırmacısı Saddam Heydarov tarafından Elektrosens Sağlık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş ile yürütülen “Diyabetik Hastalara Yönelik Acısız ve Sürekli Terden Glukoz Ölçümü Yapan Giyilebilir Cihaz” projesine Avrupa Birliği’nden 50 bin Euro kaynak aktarılacak.

Proje kapsamında geliştirilen cihazla insan terinden günde 10 kez glukoz ölçümü yapılabiliyor. Cihaz, parmak delinerek kandan glukoz ölçümü yapan cihazlara alternatif olarak üretildi.

H2020 SME Instrument Faz I’e dünya genelinde yapılan 3.299 başvuru arasından desteklenen proje yüzdesi 8,7 olarak açıklanırken, Türkiye’den başvuran 130 proje arasından yüzde 1,5 oranında proje onay aldı.

Diyabet cihazına ilk ödül

BETAM’da geliştirilen “Diyabetik Hastalara Yönelik Acısız ve Sürekli Terden Glukoz Ölçümü Yapan Giyilebilir Cihaz” üçüncülük ödülü ile medikal cihaz pazarına giriş yaptı.  Cihaz, Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliğince düzenlenen “8. TET Ar-Ge Proje Pazarı”nda Akıllı Sağlık ve Medikal kategorisinde üçüncülük ödülü kazandı. Ödülü ekip arkadaşları adına BETAM araştırmacısı Saddam Heydarov aldı.

 

 

 

 
  • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/EIS7S_GWkAM-DzJ2019-11-04-02-37-55pm.jpg
  • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/EISdxw8XYAI4UjL2019-11-04-02-38-00pm.jpg
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı