FSMVÜ | 55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı
► Arşiv
55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı

25 Mart 2019

“Değişen Toplum, Dönüşen Kütüphaneler” ana temasıyla 25 Mart-31 Mart tarihleri arasında kutlanan 55. Kütüphane Haftası’nın açılış töreni, Üniversitemizin paydaşlığında İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Türk Kütüphaneciler Derneği iş birliğiyle düzenlenen 55. Kütüphane Haftası açılış töreninde konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile kütüphane kavramının da değişim ve dönüşüm içine girdiğine dikkati çekerek, “İçinde yaşadığımız zaman bilgi, bilişim ve iletişim çağı olarak tanımlanıyor. Artık kütüphane kavramı da bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte değişti ve dönüştü. Dünya şu anda sayısal kütüphaneler kavramı ile buluştu. Artık bilgiye erişim gücü o ülkenin bilgi üretim gücünü gösteriyor. Günümüzde dünyanın en güzel ve en büyük kütüphanesi, en kaliteli eserleri bulunduran ve dünyanın en son üretilmiş olan bilgi belgesi ile beraber tamamını sayısal veri haline getirip internet erişimine açandır.” dedi.

“Kütüphaneler sanat ve kültür merkezleridir”

Kütüphaneleri sanat ve ilim merkezleri olarak gördüğünü söyleyen İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul’da yaklaşık 300 kütüphane olduğunu ve bunların bir kısmının 24 saat hizmet verdiğini belirterek şöyle devam etti:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kütüphanelerin en önemli eğitim kurumu olduğuna ve işine sadık, mesleğini seven, okuyucuyu hor görmeyen kütüphanecilerle yükseleceğine inanıyoruz. Her mesleğin de ehline verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul’da bakanlığımızın 38 kütüphanesi var. Biz kütüphaneleri aynı zamanda bir sanat, ilim ve kültür merkezi olarak görüyoruz ve bu kütüphanelerde 2018 yılı içerisinde söyleşi, sergi, panel ve yarışma gibi 3 bin 273 kültürel etkinlik düzenlendiğini belirtmek istiyorum.”

Kütüphaneleri, geçmişte ve günümüzde elde edilenleri gelecek nesle aktarmak için önemli bir araç olarak gördüğünü, bu nedenle kütüphanelerin eğitimin her alanında, yükseköğretimin vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Kütüphaneciler, eğitim-öğretim ve araştırmanın içinde daha aktif olarak yer almalıdırlar. Dünya standartlarına uygun ve sürdürülebilir hizmet verebilmeleri için ülkemizde ihtiyaç duyulan destek ve koşullar sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki geçmişe sahip çıkarak gelecek tasarlanabilir. Nitelikli kütüphaneciler ve nitelikli koleksiyonlara sahip kütüphaneler dünyanın gelişmeye devam etmesi için hayati bir güçtür.” diye konuştu.

Programda yılın okurları kapsamında çocuk, genç ve yetişkin kategorisinde bir yıl boyunca en çok kitap okuyan kitapseverlere ödül verildi.

Ödül töreninin ardından İstanbul İl Kültür Müdürlüğü katkıları ile İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu tarafından “Geçmişten Günümüze Esintiler” başlıklı Modern Folk Müzik Dinletisi gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in kütüphanesi konuşuldu

Dinletinin ardından 55. Kütüphane Haftası kapsamında “Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İstanbul Günleri ve Kütüphanesi Paneli” düzenlendi. Panelde, Prof. Dr. Sezgin’in bilim ve teknoloji tarihiyle ilgili binlerce kaynak eser içeren ve bir kısmı Almanya’dan Türkiye’ye getirilen eşsiz kütüphanesi ve İstanbul’da geçirdiği günler, onunla çalışmış akademisyenlerin dilinden anlatıldı.

Panelin açılışında konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar, Fuat Sezgin Hoca’nın İstanbul’da kurulan kütüphanesinin şehrin en iyi ihtisas kütüphanelerinden biri haline geldiğini belirterek, “Fuat Sezgin Hoca, ömrünü İslâm bilim tarihine ve kütüphanelere vakfetmiş bir insan. Ciltlerce eser neşreden bir bilim insanı. Bu anlamlı haftaya Fuat Sezgin’in kütüphaneciliğini, kütüphanesini anlatarak başlamak yerinde oldu.” dedi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslâm medeniyetinin anlaşılması için yola çıktığını belirten Bilim Tarihi Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Kaçar ise, “Hocamız bize bilim tarihinin define haritasını bıraktı. Bu harita üzerinde biz kimin, nerede, nasıl bir kıymetli eser ortaya koyduğunu görüyoruz. Define diyorum çünkü henüz gün yüzüne çıkmamışlar.” diye konuştu.

Prof. Dr. Atilla Bir, Prof. Dr. Mustafa Fayda, Dr. Öğr. Üyesi Tomasz Pietrzak ve Gürsel Aksoy’un konuşmacı olduğu panelde, Fuat Sezgin kütüphanesinin mahiyeti, Türkiye’deki bilim tarihi alanındaki gelişmeler, İslâm’da rivayet geleneği meselesi, başta Arap-İslam Bilimleri Tarihi adlı eseri olmak üzere Fuat Sezgin’in çalışmaları ele alındı.
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/1-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/2-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/3-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/5-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/7-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/8-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/9-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/10-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/11-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/12-Kopyala2019-03-26-02-54-15pm.JPG
  55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/FTHY0942-Kopyala2019-03-26-02-54-16pm.JPG
  55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı
 • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/FTHY0954-Kopyala2019-03-26-02-54-16pm.JPG
  55. Kütüphane Haftası Açılış Töreni Yapıldı
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı