FSMVÜ | Başarılı Milli Sporculara Yüzde Yüz Destek
► Arşiv
Başarılı Milli Sporculara Yüzde Yüz Destek

28 Kasım 2019

Gençlik ve Spor Bakanlığı, aralarında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin de olduğu 28 vakıf üniversitesiyle imzaladığı protokol ile uluslararası seviyede başarı kazanan milli sporcuların vakıf üniversitelerinde tam burslu öğrenim görmelerine imkân sağlıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, sporcu bursu ile ilgili önemli bir adım atarak 28 vakıf üniversitesi ile anlaşmaya imza attı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Vakıf Üniversitelerinden Türk Sporuna Yükseköğretimde Yüzde Yüz Destek” temalı çalışmanın mutabakat metnine aralarında Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı’nın da olduğu 28 vakıf üniversitesinin temsilcisiyle birlikte imza attı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın merkez binasında düzenlenen imza töreninde konuşan Bakan Kasapoğlu, “Bugün Türk sporu açısından tarihi bir gün. Bu iş birliği ile milli sporcular vakıf üniversitelerinde ücretsiz olarak eğitim görme imkânına kavuşacak. Hangi bölüm olursa olsun, yüzde yüz burslu olarak tahsil imkânına erişecek. Bu şekilde sporcularımızın, spor bilimleri dışında farklı bir kariyer imkânı yakalamasını ve spor ile eğitim arasında denge kurmasını sağlayacağız. Sporcuların, akademik kariyer ile spora devam etme arasında ikilemde kalmasını önleyeceğiz. Bu şekilde ailelerin ve sporcuların, ‘Okul mu, yoksa spora devam mı?’ konusundaki tereddütlerini de büyük ölçüde bertaraf etmiş olacağız.” diye konuştu.

Prof. Dr. Andı: “Kuruluşumuzdan bu yana sporcu öğrencilerimizi destekliyoruz”

Bakanlığın sporcu öğrencileri destek projesiyle ilgili açıklamada bulunan Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, Üniversitemizin kuruluşundan bu yana sporcu öğrencilerini desteklediğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi kuruluşundan bugüne gerek yurt içinde gerek yurt dışında çeşitli karşılaşmalarda derece almış öğrencilerine burs desteği veren bir üniversitedir. Bakanlığın spora ve sporcuya destek çabaları doğrultusunda uygulamaya geçireceği bu protokol süreci, Üniversitemizin çabasına ilave olarak hem Türk sporunu hem Türkiye’yi hem de bu vesileyle Üniversitemizi yurt içinde ve dışında daha iyi tanıtacak kapsamlı bir projedir.”

Üniversitemizde 2015 yılından beri uygulanan Spor Bursu kapsamında, milli sporculardan lisansı aktif olarak devam edip üniversitemize yerleşen öğrencilere %100 indirim bursu veriliyor. Yanı sıra bireysel veya takım sporlarında ulusal ve uluslararası müsabakalara katılarak ilk üç derece içerisinde yer alan öğrencilere Mütevelli Heyet tarafından belirlenecek miktarda ödül verilebiliyor.

Bakanlık belgesi ile burs verilecek

İmzalanan mutabakat metni kapsamında, gelecek yıldan itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın vereceği belgeyle sporcu öğrenciler yüzde 100 eğitim bursu alabilecek. Mutabakat kapsamında 28 vakıf üniversitesi, bakanlık tarafından son 4 yıl içinde başarılı olduğu belgelendirilen sporculara, üniversitelerine yerleşmeleri halinde eğitim öğretim süresiyle sınırlı olmak kaydıyla yüzde 100 oranında eğitim bursu verilmesini, 2020-2021 burs yönetmeliklerinde değişiklik yapmayı, bu durumun Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda da ilanını taahhüt etti.
  • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/12019-11-29-01-33-18pm.jpg
  • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/22019-11-29-01-33-18pm.jpg
  • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/32019-11-29-01-33-18pm.jpg
  • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/42019-11-29-01-33-18pm.jpg
  • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/52019-11-29-01-33-18pm.jpg
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı