FSMVÜ | ''Sporcuya Verilen Destek Beni Çok Etkiledi''
► Arşiv
''Sporcuya Verilen Destek Beni Çok Etkiledi''

25 Kasım 2019

2019-2020 akademik yılında üniversitemizde öğrenime başlayan milli karateci Hira Nur Kasatura, 11 yıldır ilgilendiği karatede ulusal derecelerin yanı sıra Avrupa üçüncülüğüne de imza atmış başarılı bir sporcu. En son 14-17 Kasım tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlenen “Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası”nda 68 kiloda altın madalyanın sahibi olan Hira Nur, spor ile bağını akademiye taşıyarak spor psikolojisi alanında ilerlemeyi planlıyor.

Üniversitemizde Psikoloji öğrenimi öncesi İngilizce Hazırlık eğitimi alan Hira Nur, 7 yaşında abisinden özenerek karateye başlıyor. Katıldığı tüm Türkiye şampiyonalarında ilk dörde girmeyi başaran, uluslararası derece elde eden Hira Nur, 2015’ten beri milli takım forması giyiyor. Türkiye Karate Federasyonu tarafından 14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlenen “Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası”nda 68 kiloda Türkiye Şampiyonu olan Hira Nur, “İlk madalyamı 10 yaşındayken İstanbul şampiyonu olarak aldım. Geçen Şubat ayında Danimarka’da düzenlenen 46. Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda Avrupa üçüncüsü oldum. Bu kariyerimin en önemli başarısıydı.” diyor.

Sporla iç içe bir ailede büyüyen Hira Nur için spor, fiziksel kazanımlarının yanı sıra farklı güzelliklere de kapı aralayan bir araç. Sosyal çevre sunması, farklı insanlar, farklı şehirler tanımasına imkân vermesi bu güzelliklerden birkaçı. Zorlukları da yok değil. Özellikle birkaç hafta süren kamp dönemlerinde derslerden geri kalmayı daha çok çalışarak telafi eden Hira Nur, “Okul ile spor aynı anda yürümez algısını kırmaya çalışıyorum. Bazen bir ay kadar kampta kaldığım günler oluyor. Dolayısıyla dersleri de kaçırmış oluyorum. Burada devreye kendi çabam giriyor. İstediğim zaman başaramayacağım şey yok mottosuyla hareket ediyorum. Okulum benim için ön planda. Bu yüzden daha çok çalışıyorum. Psikoloji ve sporun iç içe olduğu spor psikolojisi alanında ilerlemek istiyorum.” diye konuşuyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ni tercih etmesindeki en önemli faktörün sporculara verdiği destek olduğunu dile getiren Hira Nur, “Henüz lise 1’deyken üniversite araştırmaya başlamıştım. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin sporculara verdiği destekle ilgili birçok bilgi aldım ve bundan çok etkilendim. Tercih etmemdeki en önemli faktör bu oldu. Sporcuyu hem manevi hem de maddi olarak destekleyen bir üniversitede olduğum için kendimi şanslı hissediyorum.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Şu sıralar Balkan Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası’nın seçmelerine hazırlanan Hira Nur Kasatura’nın hedefi her ikisinde de şampiyon olarak ülkemize geri dönmek.

Hira Nur'un da bahsettiği maddi desteklerden biri sporcu bursu. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde lisansı aktif olarak devam eden milli sporcular tam burslu olarak öğrenim görüyor. Bireysel veya takım spor dallarında, ulusal ve uluslararası müsabakalara katılarak ilk üç derece içerisinde yer alan öğrencilere de yönetim tarafından ödül verilebiliyor. Öte yandan Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı da sporcu öğrencileri müsabakalarda yalnız bırakmıyor.  

 

Röportaj: Kübra Erten

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
  • http://fsm.edu.tr/resimler/upload/hira-nur2019-11-26-11-28-39am.jpg
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı